نام فایل : براش برگ های متنوع


حجم فایل : _ گیگابایت


هزینه : رایگان

براش فتوشاپ چیست و روش نصب براش چگونه است ؟

اگر می‌خواهید بدانید که براش فتوشاپ چیست اما وقت یا حوصله خواندن متن را به صورت کامل ندارید می‌توانیم به صورت خلاصه و کلی بگوییم که براش در فتوشاپ ابزاری است برای ترسیم خطوط  و یا رنگ آمیزی به صورت دستی.

براش یا قلم مو در فتوشاپ چه کاربردی دارد؟

براش Brush در معنای لغوی به معنی قلم مو است و همان‌طور که از نامش پیداست بخشی از کارایی و عملکرد آن با یک‌قلم مو در دنیای واقعی برابر است.

براش یکی از ابزارهای پایه در فتوشاپ به‌حساب می‌آید، یک براش با افزودن یک شکل یا اِلمان بر روی لایه شما در فتوشاپ یک اثر به جای می‌گذارد و با ادامه حرکت شما چه با نگه داشتن کلیک ماوس و چه با کشیدن قلم بر روی سطح تبلت این اثر تکرار می‌گردد.

ابتدایی‌ترین موردی که می‌بایست در مورد براش بدانید ا در آینده بتوانید با تنظیمات پیشرفته براش ها به خوبی کار کنید، ویژگی‌های نوک قلم است.

نوک براش قسمتی است که به‌وسیله آن رنگ بر روی لایه شما قرار می‌گیرد این بخش دقیقاً همانند نوک قلم مو عمل می‌کند و دقیقاً همانطور که نوک قلم موها در دنیای واقعی برای مصارف مختلف متفاوت است، در این قسمت هم این تفاوت وجود دارد.

با کلیک بر روی Brush Preset Picker در پنل Options می‌توانید از بین قلم موهای پیش فرض موجود در فتوشاپ یکی را انتخاب کنید.

نوک هر براش دارای دو امکان مهم برای اعمال تنظیمات است:

 1 – اندازه (size) براش:

اندازه نوک براش دقیقاً همان اندازه سر قلم مو در دنیای واقعی می‌باشد با این تفاوت که شما به سادگی می‌توانید آن را به اندازه دلخواهتان کوچک یا بزرگ نمایید. کلید میانبر کیبورد برای بزرگ کردن براش کلید ] “معادل حرف چ در کیبورد فارسی” و برای کوچک کردن براش [ “معادل حرف ج در کیبورد فارسی” است.

همچنین در ویندوز با نگه داشتن کلیدهای Ctrl+Alt+Right Click و تکان دادن ماوس در جهت‌های چپ و راست اقدام به بزرگ یا کوچک کردن نوک براش نمایید.

روش دیگر تغییر اندازه براش این است که با کلیک بر روی Brush Preset Picker از بخش Size اهرم موجود را به سمت راست یا چپ بکشید تا به ابعاد مورد نظرتان برسید یا در بخش مربوطه به ورود سایز، اندازه نوک براش خود را به پیکسل وارد کنید و اینتر بزنید تا اندازه براش تغییر کند.

اندازه براش در نسخه های جدید فتوشاپ با size و در نسخه های قدیمی تر با Master Diameter نمایش داده می‌شد

2 – سختی (Hardness) براش:

با افزایش و یا کاهش سختی براش اثری که براش بر روی لایه شما می‌گذارد سخت‌تر و یا نرم‌تر می‌شود. به عنوان مثال برای ایجاد سایه‌های نرم و محو میزان سختی را کاهش می‌دهیم و مثلاً به حدود 10 درصد می‌رسانیم و برای ترسیم خطوط کاملا مشخص یا رنگ کردن بخشی از تصویر سختی براش را بر روی 100 درصد قرار می‌دهیم.

کلید میانبر تغییر میزان سختی براش در ویندوز، کلید Sift+] برای افزایش سختی براش به اندازه 25 درصد و کلیدهای ترکیبی Shift+[برای کاهش سختی براش به اندازه 25 درصد می‌باشد.

همچنین در ویندوز با نگه داشتن کلیدهای Ctrl+Alt+Right Click و تکان دادن ماوس در جهت‌های بالا و پایین به اندازه یک درصد یا بیشتر اقدام به کم و زیاد کردن مقدار سختی براش نمایید.

برای تغییر رنگ براش کافی است از قسمت Foreground and Background colors رنگ قسمت Foreground را تغییر دهید و رنگ دلخواهتان را انتخاب نمایید.

اگر رنگی که می‌خواهید انتخاب کنید، در صفحه شما وجود دارد می‌توانید از یک ترفند ساده استفاده کنید، بدین منظور کافی است زمانی که ابزار براش انتخاب شده است، کلید Alt را بر روی صفحه کلید نگاه دارید و زمانی که شکل نشانگر ماوس به قطره‌چکان تغییر کرد بر روی رنگ مورد نظرتان کلیک کنید به همین سادگی رنگ براش تغییر می‌کند.

روش ساده نصب براش:

ساده‌ترین روش نصب براش در فتوشاپ این است که شما فایل براش را که فرمت آن ABR می‌باشد را از محل قرار گیری آن در ویندوز بکشید و داخل محیط فتوشاپ رها کنید، به همین سادگی براش انتخابی شما نصب می‌شود.

اما این روش درست‌ترین روش نیست زیرا اگر شما براشی نصب کنید که تعداد زیادی از طرح‌ها را در خود جای داده باشد و یا از قبل تعداد زیادی براش بر روی فتوشاپ نصب کرده باشید پیدا کردن براش نصب شده به این روش کار دشواری است. پس پیشنهاد می‌کنیم از روش اصولی برای نصب براش در فتوشاپ استفاده نمایید.

روش اصولی نصب براش:

بدین منظور در محیط برنامه به منو Edit رفته و از زیر منو Presets گزینه Presets Manager را انتخاب کنید

با کلیک بر روی این گزینه پنجره جدیدی باز می‌شود، از بخش Preset Type گزینه Brush را انتخاب نمایید (1).

سپس بر روی گزینه Load در سمت راست این پنجره کلیک کنید. حال به مسیری که فایل براش (فایل ABR) وجود دارد مراجعه کنید و فایل براش مد نظرتان را انتخاب کنید

پس از انتخاب بر روی load کلیک کنید تا براش شما نصب شود. حال در این قسمت لیست براش های شما و براش نصب شده جدید شما نمایش داده می‌شود که شما می‌توانید آن را مدیریت کنید، نام براش را تغییر دهید و یا قلم مو هایی که در یک گروه مورد علاقه یا استفاده‌تان نیستند را حذف کنیدفایل های مرتبط

همیشه در کنار شما هستیم