photoshop

photoshop


مدرس : _


مدت زمان آموزش : 4 ساعت و 1 دقیقه

حجم فایل : 3


هزینه : رایگان


آشنایی با محیط فتوشاپ

آشنایی با محیط کار نرم افزار Photoshop مرحله‌ی اول در آموزش فتوشاپ است. با اینکه در طی این سال‌ها، فتوشاپ به یک برنامه عظیم تبدیل شده است؛ اما رابط کاربری آن واقعا ساده است. جزئیات این بخش‌ها را در ادامه به طور تصویری می‌بینید:

محیط فتوشاپ 202۱

به محض باز کردن فتوشاپ 202۱ تصویر زیر را که رابط کاربری (Photoshop Interface) این نرم‌افزار است خواهید دید:

محیط فتوشاپ 2020

تصویر محیط فتوشاپ 202۱

پنجره سند در فتوشاپ

پنجره سند (The Document Window)، ناحیه بزرگی در مرکز صفحه است که تصویر را نمایش می‌دهد. این قسمت همانجایی است که عکس یا هر فایل دیگری را ویرایش می‌کنید. قسمتی که فایل شما در آن قابل مشاهده است به عنوان بوم (Canvas) شناخته می‌شود و قسمت تاریکِ اطراف آن میز کار شما است.

پنجره سند document در فتوشاپ

پنجره سند (Document)، تصویر را در فتوشاپ نشان می‌دهد.

 

اطلاعات سند در Document Tab

در بالای پنجره سند، برگه یا تَب مربوط به این تصویر (Document Tab) قرار دارد. این تَب نام و نوع فایل را نشان می‌دهد. در تبِ تصویر زیر شما می‌بینید که: (“AdobeStock_145722872.jpeg”) نام فایل و سطح بزرگنمایی یا همان زوم آن (25٪) است. وقتی بیش از یک تصویر در فتوشاپ باز باشد، هر کدام تب مخصوص به خود را خواهند داشت و با کلیک روی آن‌ها می‌توانید بین تصاویر جابه‌جا شوید.

 

اطلاعات سند در Document Tab

اطلاعات عکس را در Document Tab می‌بینید.

 

نوار وضعیت در فتوشاپ

نوار وضعیت در فتوشاپ (The Status Bar) را در پایین و سمت چپِ پنجره Document می‌بینید. این نوار اطلاعات بیشتری در مورد تصویر به شما می‌دهد. مثل سطح بزرگنمایی فعلی (Zoom Level) که در تَب سند هم دیده می‌شود. در نوار وضعیت به طور پیش فرض، مشخصات رنگ تصویر را دیده می‌شود. در مثال زیر هم اطلاعات رنگ تصویر (Adobe RGB (1998 است که برای هر تصویر می‌تواند متفاوت باشد.

نوار وضعیت در فتوشاپ

نوار وضعیت (راست) و سطح زوم کنونی در عکس (چپ)

 

برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد تصویر مانند عرض و ارتفاع، وضوح تصویر و اطلاعات رنگ (کانال‌ها)، روی نوار وضعیت کلیک کرده و نگه دارید:

اطلاعات در نوار وضعیت فتوشاپ

وقتی روی نوار وضعیت کلیک کرده و نگه می‌دارید، اطلاعات بیشتری درباره عکس نمایش داده می‌شود.

 

شما همچنین می‌توانید نوع اطلاعاتی را که نوار وضعیت نمایش می‌دهد، تغییر دهید. کافیست روی پیکان سمت راست نوار وضعیت کلیک کنید تا منویی باز شود. در این منو می‌توانید جزئیات مختلف مانند اندازه فایل یا ابعاد (عرض، ارتفاع) و وضوح یا همان رزولوشن (Resolution) را مشاهده کنید. حالت پیش فرض روی مشخصات فایل (Document Profile) است:

تغییر نوار وضعیت در فتوشاپ

برای مشاهده انواع اطلاعات مربوط به فایل خود از نوار وضعیت استفاده کنید.

 

 برای طراحی بنر تبلیغاتی، مقاله زیر را مطالعه کنید:

آموزش طراحی بنر تبلیغاتی حرفه ای

 

نوار ابزار فتوشاپ

نوار ابزار (Toolbar) که به جعبه ابزار (Tool box) یا پنل ابزار (Tools panel) هم معروف است؛ محلی است که فتوشاپ تمام ابزارهای خود را در آن نگه می‌دارد. مکان نوار ابزار در سمت چپ برنامه فتوشاپ است. در این قسمت ابزارهایی برای انتخاب اشکال، ویرایش و روتوش تصاویر، رنگ کردن، افزودن اشکال به سند و… وجود دارد که در ادامه مقاله به نحوه کار با همه آن‌ها می‌پردازیم.

نوار ابزار toolbar فتوشاپ

نوار ابزار در فتوشاپ

 

نمایش نوار ابزار فتوشاپ در 2 ستون

شما به طور پیش فرض، نوار ابزار را در یک ستون طولانی می‌بینید. اما با کلیک روی دو فلش در بالا، نوار ابزار به یک ستون کوتاه‌تر و دوتایی تبدیل می‌شود. برای بازگشت به طرح تک ستونی، مجدداً روی پیکان‌ها کلیک کنید.

نمایش نوار ابزار فتوشاپ در 2 ستون

نوار ابزار را می‌توان به عنوان تک ستونی (پیش فرض) یا دو ستونی مشاهده کردآموزش های مرتبط

همیشه در کنار شما هستیم